Lamacentrum Hády

Základní informace

Lamy patří do řádu sudokopytníků, čeledi velbloudovitých. Říká se jim také "velbloudi Jižní Ameriky", ale tento termín je malinko nepřesný. Na rozdíl od velbloudů jsou lamy menšího vzrůstu, nejsou tak odolné vůči nedostatku vody, a hlavně, a to především, jsou mnohem krásnější než jejich příbuzní ze Starého světa. ;-)

V Jižní Americe žijí čtyři druhy velbloudovitých – dva druhy volné přírody (guanako a vikuňa) a dva domestikované druhy (lama krotká a alpaka). Lama alpaka byla vyšlechtěna pro vlnu. V domovině se chová v ohradách nebo polodivoce na rozlehlých suchých pastvinách na náhorních plošinách And. Její hustá srst pokrývá celé tělo a stříhá se jedenkrát ročně, někdy i méně často. Jednotlivá velmi jemná vlákna dosahují za tuto dobu délky 10–15 cm. Alpaka je menšího vzrůstu, v kohoutku dosahuje do 1 m a váží 50–80 kg. Dožívá se 20–30 let, ale rozmnožuje se velmi pomalu. Ročně mívá pouze jediné mládě, přičemž období březosti trvá 11,5 měsíců.


Odpolední siesta - Čert, Linda a Laura

Rozlišujeme dva typy zvířat označované jako Suri a Huyacaya. Typ Suri má srst rovnou, na hřbetě rozdělenou na obě strany, volně splývající podél těla v malých pramíncích. Tento typ srsti je vzácnější, má jej jen malá část z celosvětové populace zvířat.


Suri sameček Mikeš s dlouhou rovnou srstí

Typ Huyacaya, ke kterému patří všechna naše chovaná zvířata, má srst načechranou, každý pramínek je zvlněný. 

 


Srst Huyacaya u Lindy má v sobě krásné kudrnaté vlnky

 


Tyto webové stránky jsou sponzorovány serverem WebSnadno.cz

TOPlist