Lamacentrum Hády

Původní domov lam

 

(s využitím fotografií Martiny Nejezchlebové)

Původním domovem těchto zvířat je pohoří Andy v Jižní Americe. A to přesněji oblast takzvaného Antiplana – náhorní plošiny rozkládající se ve výškách asi 3500 až 4000 metrů nad  mořem.

Tato velmi suchá, bezodtoká oblast leží na území jižního Peru, západní Bolívie, severního Chile a částečně zasahuje i do severní Argentiny. 


Zdroj: wikipedia.org

Přestože celá oblast leži mezi rovníkem a obratníkem Kozoroha, nežije se tu snadno. Andy vytvářejí srážkový stín a větší množství deště a sněhu padá jen v nejvyšších polohách.

Přibližnou představu o tom, jak se v průběhu roku mění prostředí na Antiplanu, poskytnou tyto grafy z města Oruro (235 tisíc obyvatel, asi 3000 m n. m.) v severní Bolívii:

Zdroj: www.weatherunderground.com

Tyto podmínky by se daly shrnout několika slovy: V létě i v zimě přes den "teplo" (pozor! jsme na jižní polokouli), v zimě v noci tuhá zima, ale přes den skoro stále slunečno. 

Suchá krajina pak umožňuje přežít jen opravdu suchomilné, řídce roztroušené vegetaci. Lamy si proto pastvu nemohou příliš vybírat. Žijí tu polovolně na pastvinách a musí se o dostatek píce postarat sami.

Celá oblast je charakteristická mladými horninami, bohatou vulkanickou činností a prostředím plným minerálních látek. Ty do svého organizmu přebírá řada zde rostoucích rostlin, a následně i zvířata, která je spásají. U nás těchto minerálních látek obvykle nebývá dostatek. 

I když trvá domestikace lam již několik tisíc let, není většinou tak přísná jako u domácích zvířat, které známe kolem sebe. I proto jsou lamy velmi inteligentní a "své" bytosti – neztratily schopnost postarat se samy o sebe v drsné krajině.

Lamy jsou však také symbolem jihoamerických indiánů a jejich kultury. Ve 20. století zakázaly andské země jejich vývoz, a teprve v 80. letech začala Chile zvířata sporadicky vyvážet do anglicky mluvících zemí. Výběr zvířat, chov a výběr kvalitních jedinců v primitivních podmínkách nebyl příliš cílený.  

Kromě člověka je jediným vážným predátorem lam v těchto nadmořských výškách puma. Guanaco a vikuně se proto na noc stěhují do ještě vyšších poloh tak, aby se dostaly z dosahu této nebezpečné kočkovité šelmy. Pastevci pak domestikované lamy a alpaky zahánějí do nočních ohrad.

 

 A nakonec ještě pár fotografií:

 


Tyto webové stránky jsou sponzorovány serverem WebSnadno.cz
TOPlist