Lamacentrum Hády

Otevřeno pro veřejnost

Lamacentrum otevřeno pro veřejnost

Kdy:

Od začátku dubna do konce října:
                                   středa od 14 do 18 hodin
                                   sobota + neděle od 10 do 18 hodin

 

Od začátku listopadu do konce února:
                                    neděle od 13 do 15 hodin

Během března:
                                    neděle od 13 do 17 hodin

Vstupné:

40 Kč pro dospělé, 20 Kč pro děti do 12 let, děti do 3 let zdarma.
Budeme však rádi za jakýkoliv další příspěvek. Veškeré finanční prostředky získané naší činností jsou určeny na zajištění chodu Lamacentra a údržbu chráněných území na Hádech!

   
Jak:

Podrobný návod najdete zde.

Co uvidíte:

Skupinku lam alpak (chcete-li je znát před návštěvou jménem, podívejte se sem) a taky čtyři ovečky a tři zakrslé kozy. Zvířata si můžete pohladit či nakrmit našimi granulemi. Alpaky jsou velmi hodná zvířata zvyklá na práci s malými dětmi i dospělými. Naši průvodci vám ve výběhu lam poví řadu zajímavostí o jejich původu, chovu, rozmnožování i pikantnosti o jednotlivých zvířatech. Dozvíte se však od nich i to, proč vlastně Lamacentrum vzniklo, proč právě na Hádech a čím jsou Hády jedinečné. Nebojte se na cokoliv o lamách nebo hádecké přírodě zeptat. Mimo lamí výběhy je pak dost a dost prostoru, kde se můžete procházet, odpočívat na lavičkách, číst si různé informace na tabulích, fotit se na dřevěných lamách nebo se jen tak kochat neotřelou scenérií. Nabízíme zkrátka příjemný cíl vycházek pro volný den.

Doporučujeme: Spojte návštěvu Lamacentra s výletem po okolí. Nabízí se tu řada možností. Doporučujeme využít naši síť naučných stezek s panely, které jsme dokončili před deseti lety. Dodnes fungují, jsou krásné a mají co říci! Úplně nejjednoduší je pak projít si cestou do Lamacentra zbrusu novou naučnou stezku – Hádecké lomy a okolí – dokončenou v roce 2014. Začíná u vstupu do etážového lomu a kopíruje cestu k nám. Po šestém zastavení si k nám můžete odskočit a zbývající dvě si projít cestou domů. :-)
Pravidla:

Prosíme vás, abyste přijali následující omezení, která jsou nejen v zájmu našich zvířat a průvodců, ale i vás návštěvníků. Zejména rodiče malých dětí prosíme, aby hlídali dobře své ratolesti. Upozorňujeme, že návštěvníci, kteří budou porušovat níže uvedená pravidla a nebudou dbát pokynů našich průvodců, budou z výběhu vykázáni.

 

1. Nikdy nekrmte zvířata vlastním krmením!!
Lamy jsou velmi citlivé na složení stravy. Mají trochu jinak stavěné trávení než naše domácí zvířata. Jsou přizpůsobené na živinami chudou, ale na vlákninu velmi bohatou potravu. Větší množství obilovin nebo pečivo jim může dokonce způsobit pomalou smrt v ukrutných bolestech, kdy zkyslý obsah žaludku rozleptá jejich žaludeční stěnu. U nás zvířata krmíme především senem, speciálními granulemi pro lamy a jako pochoutku malým množstvím drobně krájené mrkve nebo jablek. Chutným doplňkem je pak třeba listí z některých (převážně ovocných) stromů nebo vhodné bylinné směsi. A pokud zrovna je, tak určitě i čerstvá tráva a byliny. To ale neznamená, že si zvířata nemůžete nakrmit sami!

Se vstupenkou lze u nás pořídit balíček se speciálními granulemi pro lamy. Tyto granule obsahují seno, vojtěškové úsušky, minerální látky, ale jen velmi málo škrobnatých semen obilnin. Jsou poměrně vysokou položkou v našem rozpočtu. Zvířata je mají ráda a jsou pro ně neškodné, ale ani tak jich nemohou sníst neomezené množství. Balíček proto není příliš velký, protože bychom museli zásadně omezit jejich počet. Myslíme si přitom, že je lépe, aby si mohlo krmení vyzkoušet více návštěvníků v průběhu dne, než aby lamy překrmili první příchozí. Někdy se přesto stane, že některá zvířata už ten den granule nechtějí. Nezoufejte, i kdyby už nechtěla žádná lama, ještě jsou tu ovečky a kozy, které mohou stejné granulky baštit taky. Krmení pro zvířata je možné nakupovat do vyprodání zásob. Jedná se o opatření pro zachování zdraví našich zvířat. Na každý den je stanoveno maximální množství granulí, které zvířata mohou od návštěvníků dostat. Vyhrazujeme si právo v případě očekávané mimořádně vysoké návštěvnosti omezit množství prodaného krmení na jeden balíček na rodinu.

2. Vstup do výběhu je možný pouze se souhlasem našeho průvodce.
Nejsme zookoutek, kde se vám nikdo nevěnuje a můžete se pohybovat libovolně. Pamatujte si prosím, že v Lamacentru jednoduše platí systém "jako na zámku"! To znamená, že po zaplacení vstupného můžete do areálu, ale do výběhu s lamami až po pár minutách, kdy se pravděpodobně shromáždí skupinka, a ujme se vás průvodce. Mezitím se můžete zabavit u oveček, na lamích lavičkách, čtením tabulí nebo lamích novin aj., průvodce zavolá. Je pro nás velmi důležité sdělit opravdu všem návštěvníkům našeho zařízení několik základních informací. K těm patří i pravidla chování u našich zvířat. I když jsou naše zvířata relativně poslušná, nejsou agresivní, běžně neplivou po lidech, dovolí hlazení, jejich kopnutí není bolestivé, je potřeba zachovávat vždy bezpečnostní pravidla. Toto upozornění platí zejména pro rodiče s malými dětmi. Ke zvířeti nikdy nepřistupujte zezadu, nesahejte na nohy a zadní část těla (pro lamy je to velmi nepříjemé). Snažte se spolupracovat s našim průvodcem a rozhodně dbejte jeho pokynů.

3. Ve výběhu nehoňte zvířata, nepronásledujte je. Pokud nepřijdou sama, nesnažte se je dohonit a za každou cenu pohladit!
Lamy alpaky nejsou plyšoví mazlíčci, i když tak na první pohled vypadají. Snadno se nechají vystresovat, pokud se cítí pronásledované. Jako každý živý tvor, je i lama náladové zvíře a nemusí být při vaší návštěvě zrovna v nejlepším rozpoložení – znáte to přece sami. Zvláště když je vydařená neděle odpoledne a už mají za sebou nápor až stovek lidí. Vždy počkejte na našeho ošetřovatele a dohodněte se s ním, co je možné. Jen on zná zvířata tak, aby Vám poradil, jak se k nim bezpečně přiblížit, které zvíře chce mít klid, a které vás naopak přijme. Vyhrazujeme si právo v případě mimořádně vysoké návštěvnosti omezit přístup návštěvníků přímo mezi zvířata. Jedná se o opatření pro zachování zdraví a pohody našich zvířat.

4. Do výběhu nesmí psi a v celém areálu Lamacentra musí mít pes náhubek a zůstat na vodítku.
Lamy se velmi dobře snášejí s kočkami, ale bohužel ne se psy. V některých zemích dokonce pastevci používají lamy místo ovčáckých psů na ochranu stád před kojoty a divokými psy, které jsou schopny ušlapat. Naopak větší psi mohou našim zvířatům vážně ublížit. Prosíme, předcházejte nepříjemným situacím a mějte svého psa, ať je velký nebo malý, neustále na vodítku a mimo prostor výběhů.  

     

 

 

Tyto webové stránky jsou sponzorovány serverem WebSnadno.cz.

TOPlist